Wotum zaufania dla Rządu

Rząd koalicyjny w Polsce wygrał parlamentarne wotum zaufania, wywołane skandalem z powodu wycieków taśm wyższych urzędników. Premier Donald Tusk powiedział parlamentowi, że bez obietnicy poparcia większości nie będzie w stanie skutecznie reprezentować Polski w Unii Europejskiej.

Pozornie tajne nagrania zostały wydane przez magazyn Wprost. W jednym minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rzekomo twierdzi, że sojusz Polski z USA jest bezwartościowy.

Radosław Sikorski

W innym, szef Banku Centralnego Marek Belka i minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz są najwyraźniej słyszani dyskutujący o tym, jak bank może pomóc partii rządzącej wygrać reelekcję w 2015 roku; takie działanie naruszałoby niezależność banku.

Wszyscy mówili, że ich słowa zostały wyrwane z kontekstu i zaprzeczają jakimkolwiek czynom.

Wprost powiedział, że uzyskał nagrania od biznesmena.

W środowym głosowaniu centroprawicowa koalicja dwóch partii Tuska uzyskała poparcie 237 posłów, a 203 w 460-osobowym parlamencie. Premier potrzebował zwykłej większości 231 głosów, aby głosowanie nad wotum zaufania minęło.

Tusk wezwał do głosowania przed udaniem się na szczyt UE w Brukseli w tym tygodniu. Tajne nagrania zostały wykonane w ciągu kilku miesięcy w lokalizacjach, w tym w ekskluzywnych warszawskich restauracjach. W przemówieniu w parlamencie, które odbyło się wcześniej w środę, Tusk powiedział, że uważa, iż za nagraniami stoi grupa przestępcza.

Prokuratorzy twierdzą, że oskarżyli dwóch ludzi o nielegalne nagrywanie rozmów i przesłuchiwali jeszcze dwóch.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *